איך מבשלים מטבח?

המלצה על ספר בישול אשר המתכונים בו הם ממש, ממש לא העיקר. 

"המטבח הוא החדר החשוב ביותר בבית. זהו החלל שבו אנו מזינים את עצמנו ומאכילים את האנשים שאנחנו אוהבים. זה המקום בו בני משפחה מספרים זה לזה על היום שעבר בזמן שסיר הפסטה רותח או חברים מתאספים אפילו לפני שהארוחה מוגשת. מחסור בכישורי בישול בסיסיים הוא מכשול אמיתי להנאה מאותם רגעים של ביחד, שלא לדבר על אכילת ארוחות בריאות ומיטיבות, וללא חלל מטבח מאורגן כהלכה, הכנת אותן ארוחות בערבי השבוע אחרי יום עבודה ארוך לעולם לא תוכל להתחרות עם הפיתוי של הזמנת אוכל מוכן. "

(מתוך ההקדמה לספר, בתרגום חופשי)

בתחילת אוקטובר יצא ספר בישול מסוג חדש: The Kitchn Cookbook.

the kitchn cookbook cover

The Kitchn Cookbook

authors the kitchn cookbook

מחברות הספר: שרה-קייט גילינגהם (משמאל) ופיית' דורנד (מתוך אתר הספר)

הספר, שנכתב על ידי שרה-קייט גילינגהם ופיית' דורנד מהאתר The Kitchn, משלב למעשה שני ספרים באחד: ספר בישול של למעלה מ150 מתכונים ו50 טכניקות בישול חיוניות, וספר עיצוב – מדריך לארגון ותחזוקת המטבח. apartment therapy logo קצת רקע: Apartment Therapy (בתרגום חופשי "תרפיה לדירה") הוא אתר פופולרי בנושא עיצוב הבית, שמטרתו "לעזור לאנשים לחיות חיים טובים יותר על ידי הפיכת בתיהם ליפים יותר, מאורגנים ובריאים יותר באמצעות חיבור לעושר של מקורות מידע, רעיונות וקהילה ברשת", או כפי שנאמר בדף הפייסבוק של האתר "מצילים את העולם חדר-חדר". האתר כלל בימיו המוקדמים מאמרים בנושא "החיים לובשים צורה במטבח" – עד שמקימי האתר הבינו כי לחיים במטבח מגיע שיח משלהם – ואתר נפרד. the kitchn logo ב2005 הוקם האתר The Kitchn (הכתיב במקור), במטרה שיהיה מקום מפגש וירטואלי לקהילה של בשלנים ביתיים, שחשובה להם איכות האוכל שהם מגישים, וההשפעה של אותו אוכל על בריאותם ועל בריאות הכדור עליו אנו חיים. באופן טבעי, כאתר שנולד מתוך Apartment Therapy, ניתן גם מקום נרחב לנושא העיצוב – והאתר הכיל פרסומים יומיים בעלי תוכן והשראה בכל היבט של בישול ביתי, ממתכונים ושיעורי בישול ועד ביקורות על מוצרים, עיצוב מטבח וטיפים לשיפוץ המטבח.

לאחר כמעט 8 שנים ולמעלה מ35 אלף פרסומים, עורכת המתכונים באתר אמה כריסטנסן, פיית', ושרה קייט החליטו לאגד יחד את המתכונים הפופולריים ואת המידע הנחוץ ביותר לתוך ספר שימושי. "רצינו שיהיה לכם משהו להחזיק ולשמור לצדכם כשאתם מבשלים, כשאתם מכורבלים מול האח, חולמים על עונת האספרגוס." הספר נועד לשמש כמפתח לעבודת המטבח – ארגון והתאמה אישית של הסדר במטבח כך שהעבודה תהיה קלה יותר ויעילה יותר, שיפור טכניקות בישול והנאה גדולה יותר מהשהייה במטבח. "ברגע שתחוו את הקסם שבעבודה במטבח יעיל באמת, אנו תקווה כי תבשלו בו לעתים קרובות יותר".

הספר מתחיל בחלק עב-כרס על ארגון ותחזוקת המטבח, הכולל טיפים וכלים שיהפכו את חוויית הבישול לקלילה יותר. תוכלו למצוא כאן הנחיות ומידע לגבי תכנון אופטימלי של מטבח והנדסת אנוש, הנחיות באילו כלים לצייד את המטבח, תחזוקה וניקיון כמו גם הוראות להכנת חומרי ניקוי ביתיים, וארגון המטבח.

אין כאן רעיונות חדשים אמנם, אך יש כאן מידע מקיף ופתרונות לכל מקרה – משולש העבודה ואזורי בישול, פתרונות אחסון חכמים, מטבחים בעייתיים – קטנים מדי, גדולים מדי, שכורים, עם מחסור במגירות ואיך לנצל בחכמה תקציב מוגבל לשיפוץ המטבח. הכותבות הן כנראה מעריצות מושבעות של איקאה, שמככבת בין הפתרונות המוצעים.

החלק השני עוסק בהרגלי בישול בטוחים ויעילים, מעין "מאמן אישי" הכולל המלצות לסידור המזווה והמקרר, איך לתכנן ארוחות, ו-50 טכניקות בישול בסיסיות וחיוניות. חלק זה של הספר מקיף מאוד, וכולל טיפים רבים והנחיות מפורטות. צמחונים/טבעונים ושומרי כשרות יוכלו להתעלם מחלק מההצעות כמו גם מחלק מהמתכונים.

עמוד לדוגמא - מתוך אתר הספר

עמוד לדוגמא – מתוך אתר הספר

חלק הבישול ממשיך עם פרק המתכונים – כ150 מתכונים שונים, ומסתיים בפרק על מפגשים חברתיים – ארוחות, מסיבות, פיקניקים ואירועים בקנה מידה גדול יותר. כאן תוכלו לקבל עצות מועילות לגבי סטיילינג, מוזיקה, ארגון וניקיון.

עמוד לדוגמא - מתוך אתר הספר

עמוד לדוגמא – מתוך אתר הספר

בנוסף הספר מכיל 5 "הרהורי מטבח" מעוררי השראה מאת דיינה ולדן, והצצה לעשרה מטבחים אמריקאים "אמתיים, בלתי מושלמים ויפים".

עמוד לדוגמא - מתוך אתר הספר

עמוד לדוגמא – מתוך אתר הספר

לסיכום, אי אפשר בלי קצת קיטש בתוך ה"קיטשן": "בסופו של יום, בישול מדבר על לשים משהו בבטן כדי לשרוד. כמה ברי מזל אנו שפעולה כל כך בסיסית ופשוטה מעוררת כל כך הרבה תשומת לב, כל כך הרבה עיצוב, כל כך הרבה מסיבות, צבע ושמחה? דעו שבכל פעם שאתם מבשלים עבור מישהו – בין אם לעצמכם או לכל השכונה – אתם מציעים מנחה אדירה. אתם מקיימים חיים, ויש לקוות, מספקים שמחה לכל יושבי השולחן." את הספר בהוצאת קלרקסון-פוטר (Clarkson Potter) ניתן להזמין בכריכה קשה וגם בגרסאות אלקטרוניות באתרים הבאים ובחנויות נוספות. amazon GoogleBooks iBooks

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים