סיפורו של מחסן2

אחד הפרויקטים הראשונים שקיבלתי לאחר סיום לימודי, היה ייעוץ ללקוח שרצה להפוך מחסן ישן ליחידת דיור. מאילוצים כאלה ואחרים העבודות התבצעו שלא על פי התכנית, אך הפרויקט מאפשר בצורה נפלאה לראות את ההבדל בין תוצאת שיפוץ סבירה של חלל "שאפשר לחיות בו" לבין חלל מגורים שמתוכנן בחשיבה מקצועית, וללמוד כיצד ניתן למצות את מלוא הפוטנציאל של חלל קטן המיועד למגורים.

לפרק הראשון

פרק שני: תכנית החלוקה – חדר האמבטיה

האזור הראשון שתוכנן בחלל היה חדר האמבטיה. המבנה המקורי ומיקום מרכזת הביוב ממש "דרשו" את מיקום חדר האמבטיה והשירותים בחלק המזרחי, שמידותיו היו 2.20*1.05.

2מבנה מקורי – חלק מזרחי

2מבט לחדר אמבטיה – לפני

הפתח בקיר החיצוני נסגר, ומכיוון שהשטח צר וארוך, ולא אפשר למקם את כל הפונקציות (מקלחון, שירותים וכיור) זה לצד זה ובמסגרת אותו חלל, האתגר היה להרוויח את השטח המקסימלי לפונקציות בחדר האמבטיה, תוך כדי "נגיסה" מינימלית בשטח החלל העיקרי של המבנה. וזו התכנית הסופית:

3 bathroom top viewחדר אמבטיה – מבט על

המקלחון מוקם באופן טבעי למלוא רוחב החלל בצמוד לקיר – וכך התקבל מקלחון מרווח על אף מגבלות השטח. גם במסגרת התקציב הנמוך, הוחלט לסגור את המקלחון בזכוכית ולא בוילון – בהתחשב בחלל הצר וקרבת הריהוט למקלחון, זכוכית תגן טוב יותר על הריהוט מפני רטיבות ותהיה השקעה נכונה יותר, שתמנע בעיות תחזוקה בעתיד (וגם ווילונות אמבטיה ידועים כמטרידנים סדרתיים ששולחים ידיים לאן שלא צריך).

החלון המקורי הושאר בשטח המקלחון לצרכי אוורור ותאורה טבעית.

לצורך מיקום השירותים הוחלט על בניית מחיצה בחלל המרכזי, שתגדיל את חלל האמבטיה במידות המינימליות הנדרשות למיקום אסלה והשטח שסביבה – 1.40*90.

מכיוון שהאסלה בולטת כ20 ס"מ מעבר לקיר, נוצר נתיב תנועה טבעי וישר בחלל, גם אם צר מהמקובל.

4מיקום האסלה החדשה

בתכנון חדר אמבטיה יש לקחת בחשבון את השטח הנדרש לאדם להתנגב, להתלבש, להסתובב, ולהתכופף אל ומהכיור. על מנת לשמר את התנועה הטבעית, ובניסיון לשמר שטח תנועה רציף ורחב ככל האפשר, נבחר ארון כיור צר שמוקם על גבי הקיר הקרוב לאסלה, וכך נשמר שטח תנועה ברוחב של כמעט 80 ס"מ. ניתן למצוא בעלות לא גבוהה כיורים וארונות צרים עד כדי עומק של 27 ס"מ, הנה לדוגמה דגם שמציעים באיקאה, כיור במידות 14*27*60 על גבי ארון במידות 64*25*60.

5איקאה – סדרת LILLANGEN

הבחירה בדלתות זכוכית נותנת תחושה של עומק ולא חוסמת את החלל הצר ממילא. המראות אף הן תורמות להגדלת החלל.

6 bathroom front view

כטאץ' אחרון, צבעים בהירים ואריחים בפריסה אלכסונית ולא סטנדרטית – על מנת להימנע מיצירת קוים רוחביים/אורכיים שמצרים את החלל ומנמיכים את התקרה.

זהו! חדר האמבטיה מוכן, הבא בתור: המטבח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים