סיפורו של מחסן

אחד הפרויקטים הראשונים שקיבלתי לאחר סיום לימודי, היה ייעוץ ללקוח שרצה להפוך מחסן ישן ליחידת דיור. מאילוצים כאלה ואחרים העבודות התבצעו שלא על פי התכנית, אך הפרויקט מאפשר בצורה נפלאה לראות את ההבדל בין תוצאת שיפוץ סבירה של חלל "שאפשר לחיות בו" לבין חלל מגורים שמתוכנן בחשיבה מקצועית, וללמוד כיצד ניתן למצות את מלוא הפוטנציאל של חלל קטן המיועד למגורים.

פרק ראשון: היכרות

המבנה הוא מחסן ישן בשטח של כ20 מ"ר, שבעברו היה כנראה אורווה. הלקוח פנה אלי לאחר תחילת העבודות, כאשר כבר הייתה תמונה כללית ברורה של מה נדרש לעשות. העבודות התבצעו על ידי הלקוח עצמו, עם מעט מאוד עזרה מבעלי מקצוע ובהתאם, התקציב היה "כמה שפחות"…

המבנה נמצא בחצר ביתו של הלקוח, ורצונו היה להפוך את המחסן ליחידת דיור דו-קומתית להשכרה, כאשר הפרוגרמה כללה סלון, מטבח, חדר אמבטיה/שירותים, חדר שינה ופינת עבודה. הוחלט כי פינה למכונת כביסה תמוקם מחוץ למבנה.

11 מבנה המחסן המקורי – הדמיה

מבנה המחסן ומיקום נקודת הביוב המרכזית קבעו לנו את מיקום חדר האמבטיה/שירותים בצד המזרחי,  ובהתאמה הוחלט להזיז את הכניסה לחזית המערבית, ולקבוע את המטבח על הקיר המזרחי, על מנת להקל על עבודות האינסטלציה.

22 חזית מזרחית לפני השיפוץ

43 חזית מערבית לפני השיפוץ

34 חזית דרומית לפני השיפוץ

55 פנים החלל, מבט לכיוון דרום מערב

למעשה, עבודת התכנון החלה בשלב שלאחר הקמת מעטפת הקומה השנייה, כאשר גובה המבנה ומיקומי החלונות נקבעו ע"י הלקוח בשלבי העבודה המוקדמים, והפכו להיות נתונים בשטח.

מיקום החלונות בקומת הקרקע נשאר בשלב ראשון כפי שהיה במקור, ובקומה השנייה נקבעו חלונות במיקומים תואמים פחות או יותר. כל החלונות נקנו מיד שניה ומפירוקים, וכך גודל החלונות נקבע על פי החלונות שהלקוח השיג ולא ההפך.

66 המבנה לאחר הוספת מעטפת קומה 2

77 חזית מערבית לאחר הוספת מעטפת קומה 2

בסופו של דבר, התקבל שטח לתכנון של כ-40 מ"ר, בשתי קומות. גובה המבנה כ4 מ' בדופן הנמוכה.

זהו. מתחילים לעבוד!

בפרק הבא: תכנית החלוקה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים