אקסטרים מייקאובר ישראל – מה חשבנו על המהפך של משפחת סעדון?

הפרק של אקסטרים מייקאובר בבית משפחת סעדון התעסק בעיני, יותר מהכל, בנושא של נגישות. עיצוב הסלון, המטבח וחדרי השינה, סכמת הצבעים, ה"סטיילינג", היו שוליים לנושא התכנון וההתאמה של הבית לצרכיו המיוחדים של לירן בן ה-14 שמרותק לכיסא גלגלים. עיקר העניין היה, כיצד להפוך את חלל הבית לחלל בו יוכל לירן להתנהל בחופשיות ובעצמאות מירבית.

IMG_2805(כל התמונות: הדס פרץ יח"צ ערוץ 10)

בתכנון בית נגיש, שלא כמו בתכנון בית "רגיל", לא ניתן להשתמש במידות הסטנדרטיות ויש לבצע התאמה אישית לרמת התפקוד של הדייר ולאופי המגבלה. אין פתרון זהה לשני אנשים, כפי שהמגבלות שונות זו מזו, וככל שההתאמה תהיה מדויקת יותר, כך תתאפשר עצמאות רבה יותר ואיכות החיים תעלה.

כאשר הבית מתוכנן עבור משפחה, שבה רק אחד מבני הבית נזקק להתאמות, יש צורך בפתרונות מורכבים יותר, שיתאימו לכלל הדיירים.

IMG_2600

על אף שהתכנית אינה עוסקת כמעט בפן המקצועי של התכנון והעיצוב, מכיוון שלא מדובר במקרה זה בהליך תכנון רגיל, חסרה לי מאוד ההתייחסות לתהליך האבחון המקצועי – כיצד מתבצעת התאמת החלל לצרכים המיוחדים ואיך הפתרונות שנמצאו מאפשרים עצמאות ונגישות מקסימאלית. תהליך האבחון מתייחס לגורמים מוטוריים וקוגניטיביים: יכולת ורמת התפקוד, טווחי פעולה לצורך הגדרת גודל החללים הדרושים, מידות של פתחים ומעברים, גבהים, כיווני פעולה של מנגנונים ועוד, צפי לעתיד – האם המוגבלות קבועה או שיש צפי לשיפור/החמרה, כמו גם למרכיבים אישיותיים וסביבתו המשפחתית והחברתית של האדם.

בחלקה הראשון של התכנית הוצגו מספר בעיות, העיקריות שבהן הן יכולת התנועה העצמאית ברחבי הבית והחצר, וחוסר הנגישות של חדר האמבטיה.

בכניסה לבית נבנה שביל גישה מיוחד, המאפשר עלייה וכניסה עצמאית לבית.

IMG_3009

החלל הורחב וחולק מחדש, בצורה שמאפשרת תנועה חופשית בחלל. המסדרון והמעברים הורחבו וכך גם פתחי החדרים. הרצפה אוחדה והבדלי המפלסים בוטלו ביציאה לחצר.

במטבח, הוחלף שולחן האוכל בשולחן אשר ניתן לכוון את גובהו בהתאם לצורך, ומאפשר כניסה עם כיסא הגלגלים.

IMG_2860

IMG_2963

הפתרון לחדר האמבטיה הוצג בדמות חדר אמבטיה פרטי הכולל כיור מתכוונן.

עיקר תשומת הלב הופנה לפתרונות הטכנולוגיים, ה"סקסיים" – השולחן והכיור המתכווננים ומערכת השליטה החכמה בחדרו של הילד. היה מקום לדעתי להרחיב מעט יותר על תכנון חדר האמבטיה וכיצד הוא עונה על צרכיו של הילד ומאפשר לו עצמאות.

בנוסף, היו מספר מוקדים שעוררו את סקרנותי:

-          האם נעשו התאמות במסגרת המטבח? משטחי עבודה מונמכים, אזורי אחסון נגישים?

-          האם הריהוט – סלון, מיטה, נדנדה בחצר, ג'קוזי – מאפשרים מעבר עצמאי מכסא הגלגלים אל הריהוט וחזרה, כך שההורים לא יצטרכו יותר לשאת את הילד?

IMG_2708

IMG_3004

בחדרו של לירן שהפך לאקווריום:

-          התקרה נצבעה אף היא בגוונים תכולים על מנת לשוות לחדר את מראה האקווריום. כאשר התקרה צבועה בצבע כהה ולא לבן, כמות האור שמוחזרת ממנה קטנה בהרבה – האם יש מספיק אור בחדר?

IMG_2994

-          האם הורכבו מאחזים/פתרונות אחרים שיגבירו את עצמאותו של לירן בחלל?

-          האם לירן יוכל להאכיל את הדגים בעצמו, או שהאקווריום אינו נגיש ובכך קיבעו בחדרו גורם של תחושת תלות וחוסר עצמאות?

IMG_2986

לסיכום, כולי תקווה שהתכנית, בעוד שאינה בהכרח הכתובת למתעניינים בעיצוב, תתרום ולו במעט למודעות לנושא הנגישות בארץ.

גילוי נאות – אני מעצבת פנים בתחילת דרכי המקצועית וככל מעצב צעיר יש לי שאיפות – העיקרית שבהן היא לעבוד בתחום הנגישות. עם זאת, הידע שלי בנושא עדיין חסר,  ולצורך כתיבת הפוסט הפעם נדרשתי למחקר מעמיק ברשת. להלן המקורות ששימשו אותי:

טלי פז – מעצבת פנים המתמחה בהנגשה. תודה!

אתר חברת "נגיש"  http://www.nagish.co.il/

אתר עמותת נגישות ישראל http://www.aisrael.org

"על תבונה ונגישות"/שרון בן דוד, מגזין נישה http://nisha.allmag.co.il/page/97478

יעל ברקוביץ – מעצבת פנים, בנושא מטבח נגיש: http://www.2all.co.il/web/Sites/faceofdesign/PAGE10.asp

אקסטרים מייקאובר ישראל – מה חשבתי על המהפך של משפחת וספי>>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים