דמי חנוכה: הגיע הרגע לשבור את קופת החיסכון, ולהוציא את כל הכסף הקטן

hanukapromo

ב2 בדצמבר 1984, כשנה לפני כניסת "השקל החדש", בוטל והוצא מהמחזור מטבע שערכו היה 100 ש"ח. מהדורה מוגבלת של מטבע זה כללה את המילה "חנוכה" – מה שמביא אותנו לנושא הפוסט:

מה עושים עם כל המטבעות הישנים שחסכנו, והתעצלנו לסחוב לבנק במשך שנים, ואז, ככה פתאום, ביטלו את המטבע? 100 שח אני מאמינה שהמשפחה שלי היא לא היחידה, שבמחסן שלה אפשר למצוא צנצנות וג'ריקנים מלאים, אבל מלאים, במטבעות ישנים. לירה, שקל ישן, אגורות וחמש אגורות. אה כן, גם מטבעות של 25 אגורות, שיצאו מהמחזור עוד לפני שנולדתי. זו אחת הצנצנות שירשנו מסבסבתא: IMG-20141210-WA0002   אז אחרי שפרסנו את כל המטבעות על הרצפה, ובדקנו טוב טוב שאין שם איזה מטבע ממהדורה מוגבלת, או משהו ששווה קצת יותר מערכו המוטבע – מה עכשיו?

אז עשיתי גוגל, וראה זה פלא, הרשת מ-ו-צ-פ-ת ברעיונות, הדרכות, תמונות וסרטונים המציעים מה לעשות עם אוסף המטבעות של אבא. אמנם רובם מדברים על מטבעות פני, אך העיקרון הוא זהה.

(לחיצה על רב התמונות תוביל לאתר ממנו התמונה נלקחה – רובם כוללים גם תמונות נוספות והדרכות כיצד לבצע)

רצפת מטבעות:

בפריסה אקראית, בפריסה על פי גוונים, בשכבה אחת, או בכמה שכבות, במטבח, בסלון, בחדרי אמבטיה, במסעדה, בבית קפה ואפילו ברחוב הולנדי – אין גבול ליישומים. רב הרצפות מתקבלות בגוון נחושתי, אך מי שהתמזל מזלו לאסוף שקלים, יוכל לקבל רצפת מטבעות בגוון אפור.

רצפת מטבעות 1 506a1b9b74c5b64af3000e3b._w.540_h.394_s.fit_

רצפת מטבעות במסעדת הגריל במלון Standard בניו יורק

רצפת מטבעות 3 IMG_0051

רצפת מטבעות בבית מגורים

רצפת מטבעות בחדר אמבטיה

רצפת מטבעות בחדר אמבטיה

רחוב באמסטרדם

רחוב מרוצף מטבעות באמסטרדם

רצפה אמנותית בדוגמת מטבעות (פינטרסט)

רצפה אמנותית בדוגמת מטבעות (פינטרסט)

שולחנות אוכל, שידות ומשטחים מצופים מטבעות:

יחד עם צנצנת המטבעות ירשתם שולחן ישן? דרך יצירתית לחדש רהיט סנטימנטלי, שיגנוב את ההצגה בחדר.

שידה ישנה - לפני

שידה ישנה – לפני

שידה מחודשת

שידה מחודשת – אחרי

שולחן פינת עבודה מצופה מטבעות

שולחן פינת עבודה מצופה מטבעות

שולחן קפה

שולחן קפה

משטח במקום שיש על בר במטבח

משטח במקום שיש על בר במטבח

חיפוי קירות: כקיר דקורטיבי, מעל משטח העבודה במטבח, או מאחורי הכיור באמבטיה – חיפוי הקיר במטבעות קל לניקוי ותחזוקה, ולא תראו כזה בבית של השכנים.

קיר אמבטיה

קיר אמבטיה

קיר אמבטיה נוסף - הפעם צבוע

קיר אמבטיה נוסף – הפעם צבוע

חיפוי מעל משטח העבודה במטבח

חיפוי מעל משטח העבודה במטבח

חיפוי מאחורי כיריים - כאן תצטרכו למיין את המטבעות לפי גוון, ולמסגר את היצירה לפני התליה

חיפוי מאחורי כיריים – כאן תצטרכו למיין את המטבעות לפי גוון, ולמסגר את היצירה לפני התליה

קיר מטבעות שלם - בקישור תוכלו למצוא את תמונות ה"לפני" וה"אחרי"

קיר מטבעות שלם – בקישור תוכלו למצוא את תמונות ה"לפני" וה"אחרי"

חיפוי מסגרת אח - פיתרון יצירתי כאשר החדר מרוצף בפרקט עץ, וצריך במה בלתי דליקה

חיפוי מסגרת אח – פיתרון יצירתי כאשר החדר מרוצף בפרקט עץ, וצריך במה בלתי דליקה

ריצוף וחיפוי קיר בחדר אמבטיה (פינטרסט)

ריצוף וחיפוי קיר בחדר אמבטיה (פינטרסט)

אקססוריז ואביזרים:

כל דבר אפשר לצפות במטבעות. מגשים, מסגרות, ואזות, כדים – ככל העולה על רוחכם. יש לילד כמה ימי חופש בחנוכה? אולי במקום פסטיגל כזה או אחר, תנו לו להכין תחתיות לכוסות ממטבעות.

תחתיות לכוסות - עבודת יצירה קלה לימי החופש

תחתיות לכוסות – עבודת יצירה קלה לימי החופש (הוראות כלולות)

קערת פירות - עבודת יצירה למתקדמים בעלי סבלנות

קערת פירות – עבודת יצירה למתקדמים בעלי סבלנות

מסגרת לתמונה - לילדה בתמונה קוראים פני, וההורים שלה ערכו לה מסיבת יומולדת נושאית :)

מסגרת לתמונה – לילדה בתמונה קוראים פני, וההורים שלה ערכו לה מסיבת יומולדת נושאית :)

מסגרת מראה

מסגרת מראה

גם בגינה...

גם בגינה…

לא חייבים להשאיר בצבע הנחושת

לא חייבים להשאיר בצבע הנחושת

מגש מצופה מטבעות (האורחים עוד יחשבו שמגישים להם מטבעות שוקולד)

מגש מצופה מטבעות (האורחים עוד יחשבו שמגישים להם מטבעות שוקולד)

פיתרון קצת שונה לטיפוגרפיה הפופולרית במטבח

פיתרון קצת שונה לטיפוגרפיה הפופולרית במטבח

עם קצת מזל, יהיו לכם גם מטבעות עם קורוזיה

עם קצת מזל, יהיו לכם גם מטבעות עם קורוזיה

ועוד קצת קורוזיה

ועוד קצת קורוזיה

אמנות של ממש:

טוב, אז רק אם יש לכם המון מטבעות, המון זמן פנוי, והמון כישרון, תוכלו לעשות גם את הדברים הבאים:

פסל ממטבעות מרותכים (פינטרסט)

פסל ממטבעות מרותכים (פינטרסט) Gabriel Rufete

תמונה מפוקסלת של אברהם לינקולן

תמונה מפוקסלת של אברהם לינקולן

"סוס מלחמה" של Rachel Denny

"סוס מלחמה" של Rachel Denny

ואם באמת משעמם לכם, ואם יש לכם מכונית ישנה כמו שלי (מיצובישי מ1992) או יותר, ובא לכם, איך אומרים באנגלית: TO PIMP YOUR RIDE* אז תמיד יש את האופציה הבאה:

אוטו מצופה מטבעות

כן כן. חמוד לא? לקחת בחשבון שמשקל המטבעות יעלה את צריכת הדלק. רק אומרת.

חג אורים שמח!

עוד טיפ קטן, והפעם לא במטבעות: אל תאכלו יותר מדי סופגניות, תמיד מצטערים על זה.


*"PIMP MY RIDE" בתרגום חופשי "סרסר לי את המכונית". תכנית טלוויזיה בMTV, בהנחיית הראפר אקזיביט – שם הפכו את הגרוטאות הישנות למכוניות הכי נוצצות, הכי מפוארות ו"נוזלות סטייל", כהגדרת הרשת

 

hanukapromo

איך מבשלים מטבח?

המלצה על ספר בישול אשר המתכונים בו הם ממש, ממש לא העיקר. 

"המטבח הוא החדר החשוב ביותר בבית. זהו החלל שבו אנו מזינים את עצמנו ומאכילים את האנשים שאנחנו אוהבים. זה המקום בו בני משפחה מספרים זה לזה על היום שעבר בזמן שסיר הפסטה רותח או חברים מתאספים אפילו לפני שהארוחה מוגשת. מחסור בכישורי בישול בסיסיים הוא מכשול אמיתי להנאה מאותם רגעים של ביחד, שלא לדבר על אכילת ארוחות בריאות ומיטיבות, וללא חלל מטבח מאורגן כהלכה, הכנת אותן ארוחות בערבי השבוע אחרי יום עבודה ארוך לעולם לא תוכל להתחרות עם הפיתוי של הזמנת אוכל מוכן. "

(מתוך ההקדמה לספר, בתרגום חופשי)

בתחילת אוקטובר יצא ספר בישול מסוג חדש: The Kitchn Cookbook.

the kitchn cookbook cover

The Kitchn Cookbook

authors the kitchn cookbook

מחברות הספר: שרה-קייט גילינגהם (משמאל) ופיית' דורנד (מתוך אתר הספר)

הספר, שנכתב על ידי שרה-קייט גילינגהם ופיית' דורנד מהאתר The Kitchn, משלב למעשה שני ספרים באחד: ספר בישול של למעלה מ150 מתכונים ו50 טכניקות בישול חיוניות, וספר עיצוב – מדריך לארגון ותחזוקת המטבח. apartment therapy logo קצת רקע: Apartment Therapy (בתרגום חופשי "תרפיה לדירה") הוא אתר פופולרי בנושא עיצוב הבית, שמטרתו "לעזור לאנשים לחיות חיים טובים יותר על ידי הפיכת בתיהם ליפים יותר, מאורגנים ובריאים יותר באמצעות חיבור לעושר של מקורות מידע, רעיונות וקהילה ברשת", או כפי שנאמר בדף הפייסבוק של האתר "מצילים את העולם חדר-חדר". האתר כלל בימיו המוקדמים מאמרים בנושא "החיים לובשים צורה במטבח" – עד שמקימי האתר הבינו כי לחיים במטבח מגיע שיח משלהם – ואתר נפרד. the kitchn logo ב2005 הוקם האתר The Kitchn (הכתיב במקור), במטרה שיהיה מקום מפגש וירטואלי לקהילה של בשלנים ביתיים, שחשובה להם איכות האוכל שהם מגישים, וההשפעה של אותו אוכל על בריאותם ועל בריאות הכדור עליו אנו חיים. באופן טבעי, כאתר שנולד מתוך Apartment Therapy, ניתן גם מקום נרחב לנושא העיצוב – והאתר הכיל פרסומים יומיים בעלי תוכן והשראה בכל היבט של בישול ביתי, ממתכונים ושיעורי בישול ועד ביקורות על מוצרים, עיצוב מטבח וטיפים לשיפוץ המטבח.

לאחר כמעט 8 שנים ולמעלה מ35 אלף פרסומים, עורכת המתכונים באתר אמה כריסטנסן, פיית', ושרה קייט החליטו לאגד יחד את המתכונים הפופולריים ואת המידע הנחוץ ביותר לתוך ספר שימושי. "רצינו שיהיה לכם משהו להחזיק ולשמור לצדכם כשאתם מבשלים, כשאתם מכורבלים מול האח, חולמים על עונת האספרגוס." הספר נועד לשמש כמפתח לעבודת המטבח – ארגון והתאמה אישית של הסדר במטבח כך שהעבודה תהיה קלה יותר ויעילה יותר, שיפור טכניקות בישול והנאה גדולה יותר מהשהייה במטבח. "ברגע שתחוו את הקסם שבעבודה במטבח יעיל באמת, אנו תקווה כי תבשלו בו לעתים קרובות יותר".

הספר מתחיל בחלק עב-כרס על ארגון ותחזוקת המטבח, הכולל טיפים וכלים שיהפכו את חוויית הבישול לקלילה יותר. תוכלו למצוא כאן הנחיות ומידע לגבי תכנון אופטימלי של מטבח והנדסת אנוש, הנחיות באילו כלים לצייד את המטבח, תחזוקה וניקיון כמו גם הוראות להכנת חומרי ניקוי ביתיים, וארגון המטבח.

אין כאן רעיונות חדשים אמנם, אך יש כאן מידע מקיף ופתרונות לכל מקרה – משולש העבודה ואזורי בישול, פתרונות אחסון חכמים, מטבחים בעייתיים – קטנים מדי, גדולים מדי, שכורים, עם מחסור במגירות ואיך לנצל בחכמה תקציב מוגבל לשיפוץ המטבח. הכותבות הן כנראה מעריצות מושבעות של איקאה, שמככבת בין הפתרונות המוצעים.

החלק השני עוסק בהרגלי בישול בטוחים ויעילים, מעין "מאמן אישי" הכולל המלצות לסידור המזווה והמקרר, איך לתכנן ארוחות, ו-50 טכניקות בישול בסיסיות וחיוניות. חלק זה של הספר מקיף מאוד, וכולל טיפים רבים והנחיות מפורטות. צמחונים/טבעונים ושומרי כשרות יוכלו להתעלם מחלק מההצעות כמו גם מחלק מהמתכונים.

עמוד לדוגמא - מתוך אתר הספר

עמוד לדוגמא – מתוך אתר הספר

חלק הבישול ממשיך עם פרק המתכונים – כ150 מתכונים שונים, ומסתיים בפרק על מפגשים חברתיים – ארוחות, מסיבות, פיקניקים ואירועים בקנה מידה גדול יותר. כאן תוכלו לקבל עצות מועילות לגבי סטיילינג, מוזיקה, ארגון וניקיון.

עמוד לדוגמא - מתוך אתר הספר

עמוד לדוגמא – מתוך אתר הספר

בנוסף הספר מכיל 5 "הרהורי מטבח" מעוררי השראה מאת דיינה ולדן, והצצה לעשרה מטבחים אמריקאים "אמתיים, בלתי מושלמים ויפים".

עמוד לדוגמא - מתוך אתר הספר

עמוד לדוגמא – מתוך אתר הספר

לסיכום, אי אפשר בלי קצת קיטש בתוך ה"קיטשן": "בסופו של יום, בישול מדבר על לשים משהו בבטן כדי לשרוד. כמה ברי מזל אנו שפעולה כל כך בסיסית ופשוטה מעוררת כל כך הרבה תשומת לב, כל כך הרבה עיצוב, כל כך הרבה מסיבות, צבע ושמחה? דעו שבכל פעם שאתם מבשלים עבור מישהו – בין אם לעצמכם או לכל השכונה – אתם מציעים מנחה אדירה. אתם מקיימים חיים, ויש לקוות, מספקים שמחה לכל יושבי השולחן." את הספר בהוצאת קלרקסון-פוטר (Clarkson Potter) ניתן להזמין בכריכה קשה וגם בגרסאות אלקטרוניות באתרים הבאים ובחנויות נוספות. amazon GoogleBooks iBooks

עיצוב טרי 2 – הצצה

בשבוע הבא יתקיים יריד "צבע טרי", יריד לאמנות עכשווית המתקיים זו השנה השביעית בתל אביב.

יריד צבע טרי 7

"צבע טרי" נוסד בשנת 2008 במטרה לקדם את תחום האמנות בישראל, לקרב את הקהל הרחב לאמנות במיטבה, להוות מקום מפגש בין קהל שוחר אמנות לבין גלריות, אמנים עצמאיים ובעלי מקצוע, כמו גם לשמש כבמה לחשיפת אמנים צעירים ומבטיחים במסגרת "חממת האמנים", ולאפשר רכישת עבודות מקוריות במחירים מוזלים.

בשנה שעברה התקיים לצד "צבע טרי" יריד "עיצוב טרי" הראשון, אשר הציג פרויקטים נבחרים של מעצבים ישראלים, מותגי עיצוב מובילים וחנויות עיצוב. היריד התקיים תוך שיתוף פעולה עם מוסדות מובילים בתחום העיצוב, ובראשם מוזיאון העיצוב חולון, והציע לקהל הרחב תמונת מצב של עולם העיצוב בישראל.

גם השנה יתקיים יריד "עיצוב טרי" כמתחם בתוך יריד "צבע טרי", ויציג פרויקטים נבחרים של מעצבים ומותגי עיצוב, אך התאכזבתי מאוד לשמוע כי השנה לא תתקיים חממה כחלק מ"עיצוב טרי". "עיצוב טרי" הראשון נתן במה לכ-30 מעצבים צעירים בראשית דרכם במסגרת "חממת העיצוב", ביניהם עדיטל אלה עם "עבודת אדמה", סטודיו טסלר-מנדלוביץ עם "יהלומי-עץ", וחן ביקובסקי עם גופי התאורה "Popup Lighting", וסיפק הצצה לכשרונות נדירים ומלאי השראה.

עדיטל אלה עבודת אדמה צילום שי בן אפרים

עדיטל אלה – "עבודת אדמה" צילום: שי בן אפרים

 

חן ביקובסקי פופאפ לייטינג צילום רונן טופלברג

חן ביקובסקי – Popup Lihgting צילום: רונן טופלברג

 

טסלר מנדלוביץ יהלומי עץ

טסלר-מנדלוביץ – תיקים צילום: יותם פרום

למרות האכזבה הרבה מאי-קיום החממה השנה, גם במסגרת הפרויקטים המוצגים ניתן למצוא השראה. ביריד "עיצוב טרי" השנה יוצגו קולקציות שנולדו מתוך שיתופי פעולה ביו מעצבים שונים, כך למשל: פרודקס ומיקה בר, סטודיו קוזי והילה שמיע, סטודיו ברמן ונגה חדד, והזוג נעם טבנקין ואורן ארבל.

עיצוב מוצר זה אחד התחומים המרתקים והיצירתיים ביותר שיש. אני תמיד נדהמת לראות את החשיבה המקורית, המעוף, והגילוי של דברים שיושבים לנו ממש מתחת לאף אבל אנחנו לא רואים אותם. מגדילים לעשות המעצבים שמוצאים דרכים חדשות לחבר בין חומרים שונים, משתמשים בחומרים ממוחזרים או משלבים בעבודתם עשייה חברתית.

לפניכם מדגם קטנטן מתוך הפרויקטים שיוצגו, שאני לפחות, לא מתכוונת לפספס:

הילה שמיע – Wood Casting

נתקלתי לראשונה בספסלים של הילה שמיע לפני יותר משנה, בשיטוט מקרי באתר DesignBoom.com, והתאהבתי.

Wood Casting היא סדרת רהיטים המשלבת עץ ואלומיניום, שמיע פיתחה את הטכנולוגיה ליצירת הרהיטים במהלך פרויקט הגמר בלימודים. החיבור בין החומרים נוצר על ידי מזיגת אלומיניום לוהט ישירות על גזע העץ כאשר המפגש בין השניים יוצר קו פחם רישומי הנותן לרהיט את היופי המדהים שבו.

http://www.hillashamia.com/

wood casting2

wood casting

הילה שמיע – wood casting הצילומים מתוך אתר המעצבת

 

 

אריאל צוקרמן וערן שמשוביץ – ריהוט גרפיטי Street Capture

פרויקט ייחודי שמתעסק בחיבור בין אמנות רחוב וריהוט. המעצבים חיברו לוחות עץ לקירות הרחוב, במטרה לספק באופן אנונימי לוח נקי לאמני גרפיטי.

לאחר שהמשטחים כוסו בגרפיטי, משטחי העץ נלקחו לסטודיו שם יוצרו מהם רהיטים.

הרהיטים משלבים צבע ומפיצים שמחה, ומגלמים בתוכם את תמצית הדחף היצירתי שקיים בכל אחד מאיתנו, גם אלו שלא מחכים להתגלות אלא רק מרססים את אמנותם להנאת הציבור.

http://ariel-design.com/

בקישור הבא ניתן לראות סרטון המתעד את הפרויקט:

http://www.youtube.com/watch?v=IdZKRxuwhHU

graf2

grafittii

אריאל צוקרמן וערן שמשוביץ – ריהוט גרפיטי Street Capture הצילום מאתר המעצב

 

סטודיו דפי רייס דורון – Control 75%

כל אמן / מעצב יודע, שאין דבר קשה יותר מלשחרר את השליטה. אנחנו כאלה פרפקציוניסטים ורוצים לשלוט בכל אספקט של היצירה, ולפעמים שוכחים לתת לטבע לעשות את שלו.

Control 75% היא סדרת שרפרפים המיוצרים בשיטה חדשה שפיתחה המעצבת לשימוש בפוליאוריטן מוקצף – ספוג שמייצרים ממנו בד"כ כריות לריהוט, וביציקה הוא בעל תכונה של תפיחה חופשית. הרהיט מיוצר ע"י יציקת הספוג לתבנית פתוחה, כאשר בתבנית הזכר נעולה מסגרת –  קונסטרוקציית העץ של הרהיט. כתוצאה מהריאקציה הכימית הטבעית שלו, הספוג גדל לתוך הקונסטרוקציה והיא זו שיוצרת את צורתו הסופית, בזמן שהספוג נדבק לקונסטרוקציה ונועל אותה.

בגלל- או בזכות – התפיחה החופשית, אין בתהליך הייצור שליטה מוחלטת על הצורה הסופית של הרהיט, וכל פריט הוא יחיד ומיוחד במינו.

75 control גיא הכט75 control2 גיא הכט

75 control3 גיא הכט

סטודיו דפי רייס דורון – Control 75% צילומים: גיא הכט

 

סטודיו יוביקו – אסיף עירוני

סטודיו יוביקו עוסקים בעיצוב של ריהוט בר קיימא ואביזרים המיוצרים מחומרים ממוחזרים.

קולקציית "אסיף עירוני" בוחנת את הפוטנציאל של פסולת בניין יבשה. הפסולת נאספה באתרי הפסולת המרכזיים של אזור גוש דן – חירייה והרצליה – ועובדה בסטודיו יוביקו ליצירת מכלול עיצובי מגוון.

כל סטודיו שעוזר לצמצם את כמויות הפסולת על הכדור, ועושה זאת בצורה אסטתית כ"כ, זוכה אצלי למקום של כבוד.

http://www.studioubico.com/

ubico1

סטודיו UBICO – אסיף עירוני Urban Harvesting התמונה מתוך אתר "צבע טרי"

סטודיו אבי פדידה – Grit

בסדרת רהיטי "Grit", משמשים נייר השיוף ותהליך השחיקה שלו כמרכיבים עיקריים.

הנייר משולב בקונסטרוקציות עץ אלון שנבנו בעבודת יד ואשר הושארו חשופות ככל שניתן.

http://www.avifedida.com/#!grit/c1eh4

בקישור הבא תמצאו סרטון המראה את תהליך העבודה:

http://www.youtube.com/watch?v=96ZnBaTkFy8

grit

fad1

סטודיו אבי פדידה – Grit התמונות מתוך אתר "צבע טרי"

 

COZY Décor

הינו בית עיצוב מוצר ויצירת גופי תאורה. יובל כרמל ואופיר זנדני מתבססים על טכנולוגיות מתקדמות בשילוב עם טכניקות קראפט מסורתיות, ליצירת מורפולוגיה ייחודית וחדשנית בחומרים טבעיים.

הפריט החביב עלי הוא גופי התאורה "Ghost", שעשויים מאריג בהדפסת תלת מימד, ומזכירים את תחפושות רוחות הרפאים…

http://www.cozy-decor.com/

ghost.01

Cozy Decor – Ghost התמונה מאתר הסטודיו

טרמינל עיצוב בת-ים

"טרמינל עיצוב" הינה תוכנית למעצבים צעירים הפועלת באזור העסקים המתחדש של בת-ים. במסגרת התוכנית נבחרים מידי שנה כ-15 מעצבים צעירים מובילים בתחומם ומקבלים ליווי אישי לקידום ופיתוח מקצועי.

http://designterminal.wix.com/designterminal

terminal

רשימת המציגים המלאה ביריד "עיצוב טרי": כרם קמינסקי, COZY Décor, Knots Studio, אורן ארבל ונעם טבנקין, אירה רוז׳בסקי, אסף וינברום, אקווה קריאיישנס, אריאל צוקרמן וערן שמשוביץ, בן ברוידא, ג'וזפון שטיחים, גלית ברק, גלריה דיזיין ספייס ואבן קיסר, דניאלה להבי, הילה שמיע, טאלנטס דיזיין, טרמינל עיצוב בת-ים, יסמין וינוגרד, ליאור שולק חי, מג'נטה, מונקי ביזנס, מרתה ריגר, נוי אלון, נועם דובר ומיכל צדרבאום, סטודיו אבי פדידה, סטודיו ברמן, סטודיו דור כרמון, סטודיו דפי רייס דורון, סטודיו יוביקו, סטודיו לעיצוב נויקי, סטודיו קאהן, ענבל כהנר, פרודקס ומיקה בר, קסטיאל as is, שרון סידס סטודיו לעיצוב, תמר ניק.

יריד צבע טרי 7 יתקיים בהיכל הספורט העירוני החדש, מתחם הדרייב אין, תל-אביב (מצפון למרכז הירידים).

תאריכים ושעות הפתיחה:

שלישי 4.11.14 22:00-17:00
רביעי 5.11.14  22:00-17:00
חמישי 6.11.14 22:00-17:00
שישי  7.11.14  10:00- 18:00
שבת  8.11.14  21:00-10:00

למידע נוסף: http://www.freshpaint.co.il/

על אספנות כפייתית, נוסטלגיה, אחריות סביבתית וקצת כסף.

תכל'ס, אני יודעת מה אתם רוצים לדעת. כמה הרווחתי. אז נתחיל מהשורה התחתונה כדי להשביע את הסקרנות – 997 ש"ח, פחות עלות הקמת הדוכן 184 ש"ח. כן, היה שווה.

זוהי השנה הרביעית בה מתקיים פסטיבל יד 2 לייב (Yad2Live), פסטיבל מכירות ענק של חפצים מיד שנייה במגוון קטגוריות ותחומים שונים – אופנה, ספרים, מוצרי חשמל, אוספים מיוחדים צעצועים ומה לא – כל מה שיושב בארונות, במחסנים, בדירה של סבתא ומעלה אבק. כי הרי מוצר חסר ערך עבור אדם אחד הוא אוצר עבור אחר, וכי ממילא יש יותר מדי מוצרים בעולם הזה, ולא יזיק לנו קצת למחזר. ואיך אומרים ביד 2, "להפוך את המחסן למזומן", זה תמריץ לא קטן.

אז השנה פתחתי דוכן במתחם כל מיני. כלי בית, בגדים, ספרים, טלפונים ניידים… 6 ארגזים ושני תיקים יצאו מהבית אל היריד.

האמת, מתחם כל מיני הוא הכי מעניין. במתחם האופנה מוצאים בגדים ונעליים. אין הפתעות. במתחם הספרים, יש ספרים. אבל במתחם כל מיני, יש כל מיני… זה פשוט מדהים! ואני עוד ראיתי את הדוכנים בתחילת הדרך, כשעוד רק חצי מתחם התמלא, ושאר הדוכנים עוד פרקו סחורה (החל מהשעה 17:56 לא היה סיכוי לצאת שוב ל"סיבוב בשכונה", עומסי התנועה היו גבוהים, ורק בשעה 23:00, זכינו לעזוב את הדוכן, בפעם האחרונה השנה).

פסטיבל יד 2 LIVE - כמה אנשים

צילום: שימעת יהב

מתחם כל מיני אוצר בקרבו אוצרות סמויים, שכיות חמדה ופריטים קסומים בעלי ניחוח נוסטלגי, שוק פשפשים אמיתי.

היו המוווון תקליטים, מעניין אם מישהו מכר במקביל גם פטיפונים. דוכן אחד מצא מה לעשות עם עודף התקליטים ומכר גם שעוני קיר:

פסטיבל יד 2 LIVE

מתוך עמוד הפייסבוק של יד2

דוכן אחד מכר אפילו אביזרי חשמל וחומרי בניין, למשפץ המזדמן.

פסטיבל יד 2 LIVE

צילום: שימעת יהב

דוכן אחר מכר פריטי עץ אתניים, גביעי נחושת, וחרבות סמוראיות.

 פסטיבל יד 2 LIVE

צילום: שימעת יהב

ניתן היה למצוא פריטי סטיילינג קלאסיים כשלטי שמות רחובות, מספרי רכב, והפריט הקלאסי מכל, בובת תינוק של במבה.

פסטיבל יד 2 LIVE

צילום: שימעת יהב

חפצי אמנות ופריטים בעבודות יד, צעצועי עץ שלא מוצאים בשום מקום אחר. תראו את ההארלי דיווידסון האלה!

פסטיבל יד 2 LIVE

צילום: שימעת יהב

בובות הראווה הערומות האלה עמדו וצפו לכיוון מתחם האופנה. אולי מצאו איזה בגד שמצא חן בעיניהם, וחיכו שבעל הדוכן ישים לב.

פסטיבל יד 2 LIVE

צילום: שימעת יהב

הדוכן הקסום מכל היה הדוכן שהיה צמוד לשלי. הדבר הראשון שלכד את עיני היה אוסף המצלמות הותיקות. לשמחתי יש בבעלותי מצלמה אחת נפלאה שכזו, מה שעזר במעט לעמעם את הפיתוי, כמו לאכול ארוחה קלה לפני שנכנסים לסופר.

פסטיבל יד 2 LIVE

צילום: שימעת יהב

היו להם תיבות אוצר ממש, וכמה תריסים מפירוק, וזוג מחבטי כדור-נוצה מעץ, גיטרה וכמה חלילים.

פסטיבל יד 2 LIVE

צילום: שימעת יהב

פסטיבל יד 2 LIVE

צילום: שימעת יהב

 

הי אמא! זה ה"לפני":

פסטיבל יד 2 LIVE

צילום: שימעת יהב

מכשיר כפיפות הבטן, שמעלה אבק כבר שנים (כמו כל קולב-כושר מערוץ הקניות), חזר איתי לאחר כבוד הביתה. מסתבר, שהוא עושה עבודה מצוינת בטיפול בכאבי גב, והוא התגנב חזרה לתודעה והרוויח את מקומו בשנית, אף על פי שמישהי רצתה לקנות אותו.

כמה טיפים למציג המתחיל בפסטיבל יד 2 LIVE:

1. תגיעו מוקדם (אבל לא לפני שאני מגיעה :) ) כך שתקבלו מקום טוב. מקומות בשורות החיצוניים מקבלים  קצת יותר תשומת לב וזכירים יותר. כך יותר יראו את הפריטים שאתם מציעים, ואם ירצו "לעשות סיבוב ולחזור" יהיה יותר קל למצוא אתכם שוב. בנוסף, כשאתם בשורה חיצונית ממש, קצת פחות צפוף אצלכם, ויש קצת יותר מקום לפרוס את מרכולתכם. או כמו שאחת הפקחיות מטעם הפסטיבל נזפה באחת המציגות "סיפקנו לך דוכן, לא חנות"…

2. מבקרי הפסטיבל מתחלקים ל3 קבוצות עיקריות:
א."המסתכלים"  לא הגיעו עם שום מטרה מוגדרת למצוא פריט ספציפי, ורק אם יראו במקרה חפץ שמעורר בהם איזה רגש או צורך פתאומי הם יקנו.
– מומלץ לפרוס את הסחורה כך שכל חפץ ייראה, ולמיין לפי קטגוריות כך שבמבט ניתן יהיה להבין מה אתם מוכרים.
ב. "הסוחרים", בין אם סוחרים ממש משוק הפשפשים ובין אם סוחרים בנשמה, באים למצוא מציאות. הם יקנו רק בסכומים נמוכים מאוד, וחלקם אף ינסו לשכנע אתכם למכור בעשירית ופחות מהסכום שאתם מבקשים על ידי כך שידחפו לכם את הכסף ליד ויקחו את הפריט.
– אין הרבה טעם בהבאת פריטים יקרים לליבכם או לכיסכם. לדוגמה – גלקסי S2 שמור + תוספות כדאי למכור ישירות בלוח יד 2, לקהל יעד שמחפש בדיוק את זה. פוטנציאל הרווח גדול הרבה יותר, מאשר במכירה שמטרת הלקוח היא המחיר, ולא המוצר.
ג. "המחפשים" הם אלו שבאו עם מטרה מאוד מוגדרת, ומחפשים "פקק לבקבוק", "צלחת עם פרחים סגולים במקום זו שנשברה", "סיר לחץ" ועוד.
– למתחם כל מיני יש יתרון וחיסרון. היתרון  – אתם יכולים למכור כל דבר. החיסרון – כל דוכן מציג ערב רב של פריטים, ולעיתים קל מאוד לפספס בתוך הערבוביה פריט שעשוי להימכר. תמצאו לכם זמן להסתובב בין הדוכנים האחרים. תעמדו בפיתוי לקנות. באתם לנקות את הארון ולא למלא אותו מחדש. אבל –
תנסו לזהות "דוכנים מתמחים" – כאלו שמוכרים חפצים מקטגוריה ספציפית, שעונה על פריטים שגם אתם מנסים למכור. הציעו להם לקנות מכם את הפריטים שלכם במחיר נמוך יותר, ולמכור אותם – כך הסיכוי שהלקוח הפוטנציאלי ימצא את מבוקשו גבוה יותר. אם אותם מציגים לא מזהים את ההזדמנות – בידקו אם הם מציעים את הפריט הספציפי, ואם לא, מצוין. הציגו את עצמכם, ובקשו מהם להפנות אליכם לקוחות אשר מחפשים את אותו פריט…

3. הניחו ללקוח לקבוע את המחיר. כששאלו אותי "כמה זה עולה?" עניתי "כמה את/ה רוצה שזה יעלה?". הערך הנתפס של פריט בעיני הלקוח יכול להיות נמוך יותר מהערך בעיניכם, אך חשוב מכך – הוא יכול להיות גבוה בהרבה. נקודת המוצא היא שכל מה שהבאתם איתכם – אתם לא צריכים. כל חפץ שתמכרו המשמעות היא קצת יותר מקום וקצת יותר כסף ממה שהיה לכם קודם. אתם – בכל מקרה לא יוצאים בהפסד.

לעומת זאת – הלקוח, רואה את הצלחת הכחולה, שבעיניכם שווה 2 ש"ח, וחושב שזו הצלחת הכי יפה בעולם, ומקווה בסתר ליבו שהצלחת לא עולה יותר מ10 ש"ח. כמה מאושר אותו לקוח יהיה, כאשר תמכרו לו שתי צלחות ב10 ש"ח? בדקו כמה המוצר שווה ללקוח! אתם תופתעו לגלות כמה מעט אנשים יענו לכם "חצי שקל".

95%  ממבקרי היריד "לא באים לקנות". הם לא צריכים שום דבר, אבל יוצאים עם שקיות. יש משהו בסט כלים חום של דורלקס , שמזכיר להם את הכוס שהם שתו ממנה אצל סבתא. אחת הקונות חזרה ואמרה "אני לא צריכה כלים. אין לי מקום. אין לי בכלל ארונות מטבח. אני לא מארחת כ"כ הרבה אנשים במקביל. אבל זה ירוק" וקנתה סט שלם של כלים (במחיר מ-צ-ו-י-ן, כי השעה כבר הייתה מאוחרת והריכוז ירוד… ). אנשים לא קונים את הכלי. הם קונים זכרון, ריח, צבע, רגש… נוסטלגיה.

מקסימום, יגיעו לפסטיבל בשנה הבאה כמציגים, כדי למכור את אותו כלי ולפנות מקום לאוספים חדשים.

הפסטיבל יימשך גם היום 14/10/14, החל מהשעה 18:00 בגן צ'רלס קלור בת"א, עם מציגים אחרים, דוכנים אחרים, ואוצרות אחרים…

פסטיבל יד 2 LIVE

מתוך עמוד הפייסבוק של יד2

 

 

 

 

 

 

 

סיפורו של מחסן2

אחד הפרויקטים הראשונים שקיבלתי לאחר סיום לימודי, היה ייעוץ ללקוח שרצה להפוך מחסן ישן ליחידת דיור. מאילוצים כאלה ואחרים העבודות התבצעו שלא על פי התכנית, אך הפרויקט מאפשר בצורה נפלאה לראות את ההבדל בין תוצאת שיפוץ סבירה של חלל "שאפשר לחיות בו" לבין חלל מגורים שמתוכנן בחשיבה מקצועית, וללמוד כיצד ניתן למצות את מלוא הפוטנציאל של חלל קטן המיועד למגורים.

לפרק הראשון

פרק שני: תכנית החלוקה – חדר האמבטיה

האזור הראשון שתוכנן בחלל היה חדר האמבטיה. המבנה המקורי ומיקום מרכזת הביוב ממש "דרשו" את מיקום חדר האמבטיה והשירותים בחלק המזרחי, שמידותיו היו 2.20*1.05.

להמשיך לקרוא

סיפורו של מחסן

אחד הפרויקטים הראשונים שקיבלתי לאחר סיום לימודי, היה ייעוץ ללקוח שרצה להפוך מחסן ישן ליחידת דיור. מאילוצים כאלה ואחרים העבודות התבצעו שלא על פי התכנית, אך הפרויקט מאפשר בצורה נפלאה לראות את ההבדל בין תוצאת שיפוץ סבירה של חלל "שאפשר לחיות בו" לבין חלל מגורים שמתוכנן בחשיבה מקצועית, וללמוד כיצד ניתן למצות את מלוא הפוטנציאל של חלל קטן המיועד למגורים.

להמשיך לקרוא

לוח השראה לעיצוב השנה החדשה

ins2013LQ

לדעת מתי לחכות רגע

לזכור לנשום

להרגיש

להעז

לפעול

שנה בסימן מעברים והתחלות חדשות

שנה של יציאה אל החופש

שנה שמלאה בצבעים

וריחות

ותשוקה

והדברים הקטנים…

ואתם, יודעים מה עושה לכם את זה?

https://www.youtube.com/watch?v=suHfpmNzWuo

שנה נהדרת!

*שורת התמונות למעלה לקוחה מתוך סדרת הקלפים של "Points Of You"

אקסטרים מייקאובר ישראל – המהפך של משפחת גאשה

"להרוס ולבנות" – אומר עמוס תמם לבני משפחת גאשה בפתח ביתם, ונראה שמדובר על יותר מלבנים וקרשים. כפי שכבר ציינתי בעבר, התכנית אינה מתעסקת בעיצוב, אדריכלות או בניה. מדובר על "הרס" החיים הישנים, ובנייה של חיים חדשים ואפשר גם לומר נוחים יותר. נדמה כי כתיבה של ביקורת עיצוב על תכנית שכזו היא כמעט ולא הוגנת – התכנית לא מכוונת לספק תכנים מקצועיים, לא מתיימרת להצגת "עיצוב השנה" ומתמודדת עם קשיים רבים, המרכזי שבהם הוא ביצוע העבודות ב-5 ימים בלבד. מעבר לזה, התכנית (גם אם מטרתה האמתית היא הרייטינג) בסה"כ חושפת סיפורים מרגשים ועושה טוב לאנשים שמגיע להם, ושלא היינו נחשפים לקיומם ומעשיהם בדרך אחרת. יחד עם זאת, אותן משפחות ממשיכות לגור בבתיהן החדשים והמשופצים גם לאחר כיבוי המצלמות, וניתן דרך התכנית לנתח ולהציג בעיות שונות בתכנון בתים ואת פתרונן. לצורך כך יש להתנתק מהרגש, ולהתמקד בפרטים הטכניים היבשים.

עיצוב פנים טוב מתקיים קודם בזכות תכנון חלל נכון. המטרה היא לקחת חלל קטן, לא נוח, ולהגדיר אותו מחדש כך שיכיל את אותן הפונקציות, או פונקציות רבות יותר, בצורה מרווחת יותר ו"נכונה" יותר.

 IMG_7330

להמשיך לקרוא

אקסטרים מייקאובר ישראל – מה חשבנו על המהפך של משפחת סעדון?

הפרק של אקסטרים מייקאובר בבית משפחת סעדון התעסק בעיני, יותר מהכל, בנושא של נגישות. עיצוב הסלון, המטבח וחדרי השינה, סכמת הצבעים, ה"סטיילינג", היו שוליים לנושא התכנון וההתאמה של הבית לצרכיו המיוחדים של לירן בן ה-14 שמרותק לכיסא גלגלים. עיקר העניין היה, כיצד להפוך את חלל הבית לחלל בו יוכל לירן להתנהל בחופשיות ובעצמאות מירבית.

להמשיך לקרוא